oferta dla dzieci i młodzieży

 

ZAJĘCIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Bogata oferta kursów artystycznych i warsztatów sztuki Kreseczki w Prostej Kresce obejmuje różnorodne zagadnienia i podejścia do kwestii rozwoju wewnętrznych twórczych pasji, pomysłowości, kreatywności i szerokiej gamy umiejętności.  Doświadczona kadra absolwentów i pracowników uczelni artystycznych poprzez autorski program zajęć pomoże wyzwolić wyobraźnię, nabyć konkretne umiejętności, w przystępny sposób zdobyć wiedzę profilową, jak i rozwinąć wrażliwość zarówno na sztukę jak i otaczający nas świat.


Plan zajęć 2018/19

grafik_kreseczka.jpg

Rok szkolny 2018/19


Nauka rysunku i malarstwa

 

TECHNIKI TWORZENIA OBRAZU
czyli rysowanie i nie tylko...

grupa wiekowa: 7-12 lat

wtorek 16.00-17.30
czwartek 15.30 - 17.00
czwartek 17.15 - 18.45

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z różnymi technikami tworzenia obrazu - każde zajęcia to podróż przez inną technikę. Pomoże to dobierać narzędzie i charakter linii do tego, co chcemy przekazać i wyrazić. Nauczymy się komunikować za pomocą obrazu.
Pracować będziemy z ołówkiem, pastelą, sepią, węglem, tuszem, farbami i nie tylko... Poznamy tajniki rysunku, malarstwa, grafiki a nawet typografii.

prowadzący: mgr sztuki Marta Mittlener
mgr szt. Magdalena Korbuszewska

1 raz w tygodniu - 1,5 h

cena: 160 zł/ MC (4 zajęcia = 6h)

PODSTAWY RYSUNKU czyli kurs rysunku dla początkujących

grupa wiekowa: 10-16 lat

poniedziałek 17.45-19.15
wtorek 16.00 - 17.30
wtorek 18.00 - 19.30
czwartek 19.15 - 20.45

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi narzędziami rysunkowymi, jak ołówek i węgiel oraz nauka podstaw rysowania postaci. Cykl zajęć wprowadza uczestników w tematykę rysowania proporcji i kierunków na podstawie martwej natury oraz rysunku anatomicznego krok po kroku, od szkiców poszczególnych części ciała aż po studium postaci. 
Zapraszamy na zajęcia i każdego pasjonata rysunku!

prowadzący: mgr sztuki Agata Markos,
mgr szt. Magdalena Korbuszewska

1 raz w tygodniu - 1,5 h

cena: 160 zł/ MC (4 zajęcia = 6h)

RYSUNEK I MALARSTWO
dla zaawansowanych

grupa wiekowa: od 12 lat

piątek 16.00 - 19.00
niedziela 12.30 - 15.30

Kurs jest skierowany dla osób, które pierwsze kroki w rysunku mają już za sobą. Rozwijać będziemy umiejętności rysunku anatomicznego i studium martwej natury oraz malarstwa. Szkolić będziemy kadrowanie, kompozycję, dobór barw i walorów z uwzględnieniem drugiego planu i przed-planu.

prowadzący: mgr sztuki Jakub Zając

1 raz w tygodniu - 2 lub 3 h

cena: 200 zł/ MC (4x 2h =8h)
240 zł/ mc (4x 3h=12h)


Kursy rysunku komiksowego i prezentacyjnego

tumblr_pd3sgrOlkU1xcxompo1_540.jpg

RYSUNEK KOMIKSOWY 

grupa wiekowa: od 10 lat

poniedziałek 16.15 - 18.15
środa 16.15 - 18.15

Podczas zajęć postaramy się odkryć swój indywidualny styl rysowania i będziemy go rozwijać.
Na podstawie przykładów zaczerpniętych z kultowych komiksów zgłębimy trzy główne style  rysowania występujące w środowisku komiksowym oraz poznamy najważniejsze postacie twórców świata komiksów. W nauce wykorzystamy z możliwości rysunkowych jakie dają nam m.in. jak długopisy, cienkopisy kreślarskie, tusze, promarkery itp.  

prowadzący: mgr sztuki Kamil Pietrzak

1 raz w tygodniu - 2 h

cena: 180 zł/ MC (4 zajęcia = 8h)


Rys. J. Dardziński 2017/18

Rys. J. Dardziński 2017/18

DESIGN SKETCHING - RYSUNEK PREZENTACYJNY
grupa wiekowa: od 12 lat

poniedziałek 19.00 - 21.00
niedziela 16.00 - 18.00

Na zajęciach poznamy tajniki rysunku prezentacyjnego. Nauczymy się przedstawiać na papierze nasze pomysły i projekty - przedmioty codziennego użytku, niecodzienne pojazdy, a nawet elementy ubioru. Poznamy metody poszukiwania inspiracji, tworzenia szybkich szkiców i efektownych, ostatecznych rysunków prezentacyjnych. 

prowadzący: Jan Dardziński

1 RAZ W TYGODNIU - 2 H ZEGAROWE

CENA: 260 ZŁ/ MIESIĄC (4 SPOTKANIA)


Zajęcia artystyczne czyli różne oblicza plastyki

Photo by dzika_mrowka/iStock / Getty Images

ZWINNE RĄCZKI
zajęcia plastyczne dla dzieci

grupa wiekowa: 4-7 lat

wtorek 18.00 - 19.00

Twoje dziecko najlepiej się bawi, mając
do dyspozycji kartkę papieru i kredki? Formowanie z plasteliny, czy modeliny pochłania je doszczętnie?
A może chcesz zachęcić swoją pociechę 
do poszukiwań plastycznych?
To są zajęcia dla Twojego dziecka!
Na warsztatach będziemy wspólnie eksperymentowali z technikami plastycznymi i poznawali świat. Na pewno nie zabraknie ciekawostek przyrodniczych, podróżniczych czy naukowych. Stworzymy prace, czerpiąc inspirację z bajek, legend, filmów jak i życia codziennego. Na tych zajęciach nie realizujemy tematów w jeden określony sposób, nie hamujemy kreatywności dzieci, ale ją rozwijajmy. Zachęcamy do nieoczywistych rozwiązań i przekraczania możliwości, pracujemy nad motoryką małą. Wydzieranie, klejenie, nawlekanie koralików, malowanie rączkami, czy widelcem...

W planie m. in. robienie: kwiatowych zakładek, jesiennych lampionów, „skarpeciaków” czy „gniotków”, tworzenie gry memory z motywami przyrodniczymi, malowanie na tkaninie i wiele innych...

prowadzący: Magdalena Korbuszewska, animator kultury, studentka ASP

1 raz w tygodniu - 1 h

cena: 180 zł/ mc (4 zajęcia = 4h)

JEST TAKI OBRAZ...
czyli podróże przez style i epoki

grupa wiekowa: 7-12 lat

termin do ustalenia…

Głównym założeniem kursu jest połączenie teorii i praktyki. Odczarowujemy wizerunek nudnej sztuki, Jest Taki Obraz, to przygoda i  dialog. Zajęcia będą prowokować do rozmów o sztuce, wspólnie pochylimy się nad rolą muzeum/ galerii w dzisiejszym świecie, zastanowimy się, kim jest artysta, rzemieślnik, kurator. Poznamy najważniejsza dzieła – klasyki, które posłużą dzieciom za inspirację do mierzenia się z wewnętrznym potencjałem twórczym, który w szkole coraz częściej "zanika" przez dopasowywanie się
do konkretnych założeń programowych.
Tutaj eksperymentujemy, nie ma rzeczy niewykonalnych.

Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne techniki plastyczne pod okiem artystki – animatorki. Kurs kształtuje wrażliwość estetyczną, uczy czerpać inspirację z historii
i otaczającego nas świata, pobudza kreatywność, bawi i daje satysfakcję z bycia małym artystą.

 

prowadzący: Magdalena Korbuszewska, animator kultury,studentka ASP

1 raz w tygodniu - 1,5 h

cena: 240 zł/ mc (4 zajęcia = 6h)

4 PORY ROKU
artystyczne inspiracje naturą

grupa wiekowa: 6-9 lat

sobota 14.30-15.30

Pory roku, ich zmiana i wpływ na przyrodę, 
od dawna były inspiracją dla malarzy i rysowników. Proponowane zajęcia dla dzieci mają na celu rozbudzenie twórczej wyobraźni, kreatywności w pracach plastycznych najmłodszych artystów i umiejętności obserwacji zmieniającej się natury.
W czasie zajęć będziemy korzystali z własnoręcznie zaprojektowanych i wykonanych zielników, żołędzi, szyszek, wyselekcjonowanych kawałów drewna rożnych drzew (elementy nauki dendrologii) jak i z zasuszonych traw, kory, liści, czyli z tych przyrodniczych zbiorów, które znajdziemy w lesie w runie leśnym (nie będziemy zrywać kwiatów leśnych ani łamać gałęzi!)
Zajęcia przewidują również naukę podstawowych splotów w tkactwie i naukę najprostszych ściegów w szyciu. Stworzymy m.in. zakładki do książek, wyszyjemy obrazy z kolorowych włóczek, zbudujemy karmnik dla ptaków , i wiele wiele innych ciekawych projektów. 
Zajęcia, oprócz rozwoju kreatywności i umiejętności plastycznych u dzieci, mają na celu  również wspomaganie koncentracji i uważności (elementy ćwiczeń Mindfulness).

prowadzący: art. plastyk Iwona Wasniewska

1 raz w tygodniu - 1 h

cena: 200 zł/ MC (4 zajęcia = 4h)


Edukator Architektoniczny dla dzieci i młodzieży

zdjęcie 1-kopia.jpg

EDUKATOR ARCHITEKTONICZNY

GRUPA  I: archi_ODKRYWCA  6-9 lat
GRUPA II: archi_KREATOR 10-12 lat

sobota 16.00 - 17.30

Edukator Architektoniczny :edu arch to warsztaty architektoniczne skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat, które interesują się architekturą
i otaczającą nas przestrzenią. Podstawowe cele działania :edu arch to upowszechnianie wiedzy w zakresie architektury i urbanistyki, promocja świadomości oraz tożsamości architektonicznej, rozwijanie sprawności manualnej oraz kreatywności uczestników warsztatów, rozbudzanie ciekawości poznawczej i inspirowanie do odkrywania nowych obszarów zainteresowań w dziedzinie architektury i urbanistyki.
Stawiamy na swobodę działania twórczego dzieci, wypowiadanie się za pomocą prac przestrzennych oraz na poznanie metod nauczania różnych od stosowanych w szkole.
Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w soboty, godz. 16.00-17.30, co drugi tydzień.  
Kolejne spotkania: 16 i 30 marca, 13 i 27 kwietnia, 11 i 25 maja oraz 8 czerwca 2019r.

Prowadzący: dr inż. arch. Elżbieta Marczak

2 razy w miesiącu - zajęcia po 1,5h
CENA: 60 zł/ zajęcia (1,5 h)

zobacz również RYSUNEK ARCHITEKTONICZNY dla młodzieży od 16 lat w Prosta Kreska


Przygotowanie do egzaminów do szkół plastycznych

Kurs przygotowujący do egzaminu praktycznego i teoretycznego do liceum plastycznego , obejmujący naukę do części praktycznej: 
rysunku odręcznego - studium martwej natury, malarstwa - temat z wyobraźni oraz rzeźby - kompozycji przestrzennej,
jak i do części teoretycznej - wybranych zagadnień z zakresu historii sztuki.

prowadzący: art. plastyk Iwona Wasniewska
zajęcia indywidualne lub w małych grupach

grafik_szkoły plastyczne.jpg

historia sztuki.jpg

Przygotowanie do matury z Historii Sztuki

Kurs skierowany jest do osób przygotowujących się do matury z historii sztuki, jak i osób zaintersowanych tematyką sztuki - malarstwa, rzeźby i architektury.  Zajęcia obejmują teoretyczne wykłady i prezentacje dotyczące kolejnych okresów w sztuce oraz praktyczne sprawdzenie zdobytej wiedzy w formie wizualizacji dzieł - slajdowiska. Celem jest zarówno poszerzenie wiedzy kursantów z zakresu historii sztuki jak i zdobycie umiejętności krytyki artystycznej i porównawczej. 
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonego pedagoga i wieloletniego egzaminatora maturalnego z Historii Sztuki - p. Annę Szpadzińską-Koss.

zajęcia rozpoczną się po zebraniu grupy chętnych - proponujemy wtorki 19.30-21.00

KURS INTENSYWNY - 1-ROCZNY
4 RAZY W MIESIĄCU - 1,5 H
CENA: 240 ZŁ/ MIESIĄC (4 SPOTKANIA)

KURS DWULETNI
2 RAZY W MIESIĄCU - 1,5 H
CENA: 120 ZŁ/ MIESIĄC (2 SPOTKANIA)


Arteterapia

20170430_150124-kopia.jpg

Arteterapia: Zajęcia artystyczne oparte na elementach arteterapii, Mindfulness i elementach jogi

“Zajęcia artystyczne wykorzystujące arteterapię opieram na swoim doświadczeniu w pracy artystycznej i „life coachera” z młodzieżą szkolną przez wiele lat zarówno w kraju jak i przez kilka lat w Wielkiej Brytanii w ośrodkach dla osób z problemami emocjonalnymi. Proponuję autorski program zajęć artystycznych z elementami arteterapii z pełnym wykorzystaniem sztuk plastycznych, dramy, kreowania bajek „metaforycznych” w procesie twórczej ekspresji oraz muzyki, elementów tańca jak również techniki „uważności” - Mindfulness i istotnych technik oddychania stosowanych powszechnie w jodze. Opierając się na obserwacji prowadzonych przeze mnie zajęć, doszłam do wniosku, że dotarcie do problemów w nas samych lub wyrażenia się poprzez ekspresyjne działanie może się odbywać tylko na drodze pełnego zaangażowania wszystkich zmysłów w procesie aktu twórczego i wydobycia ich niejako na powierzchnię.
Poprzez działania artystyczne jesteśmy w stanie dotrzeć do naszych pozytywnych i tych negatywnych emocji. Kiedy te niekorzystne zamienimy na pozytywne w procesie twórczym, wtedy zbalansujemy swoje odczucia i łatwiej nam będzie uczestniczyć w życiu klasy czy szkoły i mieć dobre relacje nie tylko z nami samymi, ale z rodzicami, czy rówieśnikami. „Zamiana” obrazów na pozytywne, to początek lepszych zmian w nas samych, ale tylko przy naszym aktywnym uczestnictwie. Rezultat końcowy zajęć opartych na arteterapii: zaczynamy żyć bez żadnych blokujących nas ograniczeń, które były w nas przez dłuższy lub krótszy czas. Dodatkowymi wartościami, które wyniesiemy z tych zajęć, to rozbudzenie twórczej wyobraźni, kreatywności, czy też nabranie pewności siebie na co dzień. Odczujemy radość życia bycia tu i teraz! “ - Iwona Wasniewska
prowadzący: art. plastyk Iwona Wasniewska
zajęcia indywidualne lub w małych grupach
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.


Kaligrafia dla dzieci czyli warsztaty literniczo-ilustracyjne

więcej informacji wkrótce…