oferta dla dzieci i młodzieży

 

ZAJĘCIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Bogata oferta kursów artystycznych i warsztatów sztuki Kreseczki w Prostej Kresce obejmuje różnorodne zagadnienia i podejścia do kwestii rozwoju wewnętrznych twórczych pasji, pomysłowości, kreatywności i szerokiej gamy umiejętności.  Doświadczona kadra absolwentów i pracowników uczelni artystycznych poprzez autorski program zajęć pomoże wyzwolić wyobraźnię, nabyć konkretne umiejętności, w przystępny sposób zdobyć wiedzę profilową, jak i rozwinąć wrażliwość zarówno na sztukę jak i otaczający nas świat.


Plan zajęć 2018/19

grafik_kreseczka.jpg

Rok szkolny 2018/19


Nauka rysunku i malarstwa

 

TECHNIKI TWORZENIA OBRAZU
czyli rysowanie i nie tylko...

grupa wiekowa: 7-12 lat

wtorek 16.00-17.30
czwartek 15.30 - 17.00
czwartek 17.15 - 18.45

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z różnymi technikami tworzenia obrazu - każde zajęcia to podróż przez inną technikę. Pomoże to dobierać narzędzie i charakter linii do tego, co chcemy przekazać i wyrazić. Nauczymy się komunikować za pomocą obrazu.
Pracować będziemy z ołówkiem, pastelą, sepią, węglem, tuszem, farbami i nie tylko... Poznamy tajniki rysunku, malarstwa, grafiki a nawet typografii.

prowadzący: mgr sztuki Marta Mittlener
mgr szt. Magdalena Korbuszewska

1 raz w tygodniu - 1,5 h

cena: 160 zł/ MC (4 zajęcia = 6h)

PODSTAWY RYSUNKU czyli kurs rysunku dla początkujących

grupa wiekowa: 10-16 lat

poniedziałek 17.45-19.15
wtorek 16.00 - 17.30
wtorek 18.00 - 19.30
czwartek 19.15 - 20.45

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi narzędziami rysunkowymi, jak ołówek i węgiel oraz nauka podstaw rysowania postaci. Cykl zajęć wprowadza uczestników w tematykę rysowania proporcji i kierunków na podstawie martwej natury oraz rysunku anatomicznego krok po kroku, od szkiców poszczególnych części ciała aż po studium postaci. 
Zapraszamy na zajęcia i każdego pasjonata rysunku!

prowadzący: mgr sztuki Agata Markos,
mgr szt. Magdalena Korbuszewska

1 raz w tygodniu - 1,5 h

cena: 160 zł/ MC (4 zajęcia = 6h)

RYSUNEK I MALARSTWO
dla zaawansowanych

grupa wiekowa: od 12 lat

piątek 16.00 - 19.00
niedziela 12.30 - 15.30

Kurs jest skierowany dla osób, które pierwsze kroki w rysunku mają już za sobą. Rozwijać będziemy umiejętności rysunku anatomicznego i studium martwej natury oraz malarstwa. Szkolić będziemy kadrowanie, kompozycję, dobór barw i walorów z uwzględnieniem drugiego planu i przed-planu.

prowadzący: mgr sztuki Jakub Zając

1 raz w tygodniu - 2 lub 3 h

cena: 200 zł/ MC (4x 2h =8h)
240 zł/ mc (4x 3h=12h)


Kursy rysunku komiksowego i prezentacyjnego

tumblr_pd3sgrOlkU1xcxompo1_540.jpg

RYSUNEK KOMIKSOWY 

grupa wiekowa: od 10 lat

poniedziałek 16.15 - 18.15
środa 16.15 - 18.15

Podczas zajęć postaramy się odkryć swój indywidualny styl rysowania i będziemy go rozwijać.
Na podstawie przykładów zaczerpniętych z kultowych komiksów zgłębimy trzy główne style  rysowania występujące w środowisku komiksowym oraz poznamy najważniejsze postacie twórców świata komiksów. W nauce wykorzystamy z możliwości rysunkowych jakie dają nam m.in. jak długopisy, cienkopisy kreślarskie, tusze, promarkery itp.  

prowadzący: mgr sztuki Kamil Pietrzak

1 raz w tygodniu - 2 h

cena: 180 zł/ MC (4 zajęcia = 8h)


Rys. J. Dardziński 2017/18

Rys. J. Dardziński 2017/18

DESIGN SKETCHING - RYSUNEK PREZENTACYJNY
grupa wiekowa: od 12 lat

poniedziałek 19.00 - 21.00
niedziela 16.00 - 18.00

Na zajęciach poznamy tajniki rysunku prezentacyjnego. Nauczymy się przedstawiać na papierze nasze pomysły i projekty - przedmioty codziennego użytku, niecodzienne pojazdy, a nawet elementy ubioru. Poznamy metody poszukiwania inspiracji, tworzenia szybkich szkiców i efektownych, ostatecznych rysunków prezentacyjnych. 

prowadzący: Jan Dardziński

1 RAZ W TYGODNIU - 2 H ZEGAROWE

CENA: 260 ZŁ/ MIESIĄC (4 SPOTKANIA)


Zajęcia artystyczne czyli różne oblicza plastyki

Photo by dzika_mrowka/iStock / Getty Images

ZWINNE RĄCZKI
zajęcia plastyczne dla dzieci

grupa wiekowa: 4-7 lat

wtorek 18.00 - 19.00

Twoje dziecko najlepiej się bawi, mając
do dyspozycji kartkę papieru i kredki? Formowanie z plasteliny, czy modeliny pochłania je doszczętnie?
A może chcesz zachęcić swoją pociechę 
do poszukiwań plastycznych?
To są zajęcia dla Twojego dziecka!
Na warsztatach będziemy wspólnie eksperymentowali z technikami plastycznymi i poznawali świat. Na pewno nie zabraknie ciekawostek przyrodniczych, podróżniczych czy naukowych. Stworzymy prace, czerpiąc inspirację z bajek, legend, filmów jak i życia codziennego. Na tych zajęciach nie realizujemy tematów w jeden określony sposób, nie hamujemy kreatywności dzieci, ale ją rozwijajmy. Zachęcamy do nieoczywistych rozwiązań i przekraczania możliwości, pracujemy nad motoryką małą. Wydzieranie, klejenie, nawlekanie koralików, malowanie rączkami, czy widelcem...

W planie m. in. robienie: kwiatowych zakładek, jesiennych lampionów, „skarpeciaków” czy „gniotków”, tworzenie gry memory z motywami przyrodniczymi, malowanie na tkaninie i wiele innych...

prowadzący: Magdalena Korbuszewska, animator kultury, studentka ASP

1 raz w tygodniu - 1 h

cena: 180 zł/ mc (4 zajęcia = 4h)

JEST TAKI OBRAZ...
czyli podróże przez style i epoki

grupa wiekowa: 7-12 lat

termin do ustalenia…

Głównym założeniem kursu jest połączenie teorii i praktyki. Odczarowujemy wizerunek nudnej sztuki, Jest Taki Obraz, to przygoda i  dialog. Zajęcia będą prowokować do rozmów o sztuce, wspólnie pochylimy się nad rolą muzeum/ galerii w dzisiejszym świecie, zastanowimy się, kim jest artysta, rzemieślnik, kurator. Poznamy najważniejsza dzieła – klasyki, które posłużą dzieciom za inspirację do mierzenia się z wewnętrznym potencjałem twórczym, który w szkole coraz częściej "zanika" przez dopasowywanie się
do konkretnych założeń programowych.
Tutaj eksperymentujemy, nie ma rzeczy niewykonalnych.

Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne techniki plastyczne pod okiem artystki – animatorki. Kurs kształtuje wrażliwość estetyczną, uczy czerpać inspirację z historii
i otaczającego nas świata, pobudza kreatywność, bawi i daje satysfakcję z bycia małym artystą.

 

prowadzący: Magdalena Korbuszewska, animator kultury,studentka ASP

1 raz w tygodniu - 1,5 h

cena: 240 zł/ mc (4 zajęcia = 6h)

4 PORY ROKU
artystyczne inspiracje naturą

grupa wiekowa: 6-9 lat

sobota 14.30-15.30

Pory roku, ich zmiana i wpływ na przyrodę, 
od dawna były inspiracją dla malarzy i rysowników. Proponowane zajęcia dla dzieci mają na celu rozbudzenie twórczej wyobraźni, kreatywności w pracach plastycznych najmłodszych artystów i umiejętności obserwacji zmieniającej się natury.
W czasie zajęć będziemy korzystali z własnoręcznie zaprojektowanych i wykonanych zielników, żołędzi, szyszek, wyselekcjonowanych kawałów drewna rożnych drzew (elementy nauki dendrologii) jak i z zasuszonych traw, kory, liści, czyli z tych przyrodniczych zbiorów, które znajdziemy w lesie w runie leśnym (nie będziemy zrywać kwiatów leśnych ani łamać gałęzi!)
Zajęcia przewidują również naukę podstawowych splotów w tkactwie i naukę najprostszych ściegów w szyciu. Stworzymy m.in. zakładki do książek, wyszyjemy obrazy z kolorowych włóczek, zbudujemy karmnik dla ptaków , i wiele wiele innych ciekawych projektów. 
Zajęcia, oprócz rozwoju kreatywności i umiejętności plastycznych u dzieci, mają na celu  również wspomaganie koncentracji i uważności (elementy ćwiczeń Mindfulness).

prowadzący: art. plastyk Iwona Wasniewska

1 raz w tygodniu - 1 h

cena: 200 zł/ MC (4 zajęcia = 4h)


Edukator Architektoniczny dla dzieci i młodzieży

zdjęcie 1-kopia.jpg

EDUKATOR ARCHITEKTONICZNY

GRUPA  I: archi_ODKRYWCA  6-9 lat
GRUPA II: archi_KREATOR 10-12 lat

sobota 16.00 - 17.30

Edukator Architektoniczny :edu arch to warsztaty architektoniczne skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat, które interesują się architekturą
i otaczającą nas przestrzenią. Podstawowe cele działania :edu arch to upowszechnianie wiedzy w zakresie architektury i urbanistyki, promocja świadomości oraz tożsamości architektonicznej, rozwijanie sprawności manualnej oraz kreatywności uczestników warsztatów, rozbudzanie ciekawości poznawczej i inspirowanie do odkrywania nowych obszarów zainteresowań w dziedzinie architektury i urbanistyki.
Stawiamy na swobodę działania twórczego dzieci, wypowiadanie się za pomocą prac przestrzennych oraz na poznanie metod nauczania różnych od stosowanych w szkole.
Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w soboty, godz. 16.00-17.30, co drugi tydzień.  
Kolejne spotkania: 16 i 30 marca, 13 i 27 kwietnia, 11 i 25 maja oraz 8 czerwca 2019r.

Prowadzący: dr inż. arch. Elżbieta Marczak

2 razy w miesiącu - zajęcia po 1,5h
CENA: 60 zł/ zajęcia (1,5 h)

zobacz również RYSUNEK ARCHITEKTONICZNY dla młodzieży od 16 lat w Prosta Kreska


Przygotowanie do egzaminów do szkół plastycznych

Kurs przygotowujący do egzaminu praktycznego i teoretycznego do liceum plastycznego , obejmujący naukę do części praktycznej: 
rysunku odręcznego - studium martwej natury, malarstwa - temat z wyobraźni oraz rzeźby - kompozycji przestrzennej,
jak i do części teoretycznej - wybranych zagadnień z zakresu historii sztuki.

prowadzący: art. plastyk Iwona Wasniewska
zajęcia indywidualne lub w małych grupach

grafik_szkoły plastyczne.jpg

historia sztuki.jpg

Przygotowanie do matury z Historii Sztuki

Kurs skierowany jest do osób przygotowujących się do matury z historii sztuki, jak i osób zaintersowanych tematyką sztuki - malarstwa, rzeźby i architektury.  Zajęcia obejmują teoretyczne wykłady i prezentacje dotyczące kolejnych okresów w sztuce oraz praktyczne sprawdzenie zdobytej wiedzy w formie wizualizacji dzieł - slajdowiska. Celem jest zarówno poszerzenie wiedzy kursantów z zakresu historii sztuki jak i zdobycie umiejętności krytyki artystycznej i porównawczej. 
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonego pedagoga i wieloletniego egzaminatora maturalnego z Historii Sztuki - p. Annę Szpadzińską-Koss.

zajęcia rozpoczną się po zebraniu grupy chętnych - proponujemy wtorki 19.30-21.00

KURS INTENSYWNY - 1-ROCZNY
4 RAZY W MIESIĄCU - 1,5 H
CENA: 240 ZŁ/ MIESIĄC (4 SPOTKANIA)

KURS DWULETNI
2 RAZY W MIESIĄCU - 1,5 H
CENA: 120 ZŁ/ MIESIĄC (2 SPOTKANIA)


Arteterapia

20170430_150124-kopia.jpg

A R T E T E R A P I A – to nieskrępowana i spontaniczna twórczość człowieka powiązana z szeroko rozumianą i uprawianą sztuką rysowania, malowania, lepienia, rzeźbienia, tańca czy kreowania metaforycznych opowiadań. Pojęcie arteterapii pochodzi od słów „ars” (łac.”sztuka ”) i „therapeuein ” (gr.” leczenie”). Arteterapia to rodzaj swoistej psychoterapii opartej o twórczość artystyczną, leczenie poprzez sztukę, stosowanej jako metodę wspomagającą klasyczne formy terapii i diagnostyki. Uczestnik nie musi posiadać żadnych umiejętności rysowania, malowania. Ważny jest proces twórczy, a nie efekt tych działań w sensie artystycznym.
SESJA ARTETERAPII - W trakcie sesji arteterapii dąży się do tego, aby uczestnik rozładował negatywne i dręczące go myśli oraz nieakceptowane uczucia poprzez proces twórczy. Wytwarzany obiekt ma odzwierciedlać nie rzeczywistość, ale świat wewnętrznych przeżyć uczestnika sesji. Terapeutyczny jest już sam akt kreacji pozwalający na nieskrępowaną ekspresję, która uwalnia od napięć. Finalnym efektem jest artystyczny wytwór, który stanowi bogate źródło informacji o uczestniku sesji. Dzięki bezpiecznym, komfortowym warunkom arteterapii dzieło może zostać zinterpretowane w sposób spełniający założenia tej formy „leczenia”.
ARTETERAPIA DLA WSZYSTKICH - Arteterapia jest pomocna w pracy z ludźmi, którzy borykają się z problemami, takimi jak: zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość, nieśmiałość i brak pewności siebie - wyrażanie swoich emocji, nerwice, zaburzenia lękowe i emocjonalne.
Arteterapia zalecana jest dla dzieci i młodzieży, ponieważ rozwija kreatywność wyrażania swoich uczuć i pozwala lepiej poznać siebie.
Dla dorosłych jest formą relaksu, samorozwoju. Pomaga rozwijać umiejętności interpersonalne i kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić własną samoocenę i samoświadomość.
CELE ARTETERAPII - Celem arteterapii jest pogłębienie znajomości samego siebie, a także wykreowanie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami. Taka forma aktywizacji czyni osoby poddane terapii optymistycznie nastawione do siebie i innych, odporne na niepowodzenia w trudnych dla nich sytuacjach życiowych. Głównym celem arteterapii jest dokonanie zmiany oraz rozwoju osobistego za pomocą szeroko rozumianej sztuki: plastyki, muzyki, dramy, literatury, filmu, fotografii. Arteterapia uczy pokonać nieśmiałość, stres, czy strach, a także poprzez artystyczną ekspresję- pozbywać się napięcia emocjonalnego.


Kaligrafia dla dzieci czyli warsztaty literniczo-ilustracyjne

więcej informacji wkrótce…